ZO SZV Nové Mesto nad Váhom a Piešťany v spolupráci s občianskym združením Proapis zorganizovali 13. októbra 2. ročník podujatia zameraného na popularizáciu včelárstva a včelích produktov Včelí deň v Elektrárni Piešťany. Organizátori pripravili program, ktorý zaujal malých i veľkých, včelárov , záujemcov o včelárenie ale i laikov.
Pre tých najmenších bol pripravený kultúrny program , kde si detičky zaspievali a zatancovali s vílou Simsalala.
Svoju šikovnosť deti následne preukázali i pri modelovaní sviečok z medzistienok , či pri zdobení medovníkov. Pohrať sa mohli i drevenými hračkami , či si vyfarbiť obrázky.
V rámci po podujatia Lesy SR okrem toho oboznámili deti s rôznymi druhmi drevín a Mestská Knižnica využila príležitosť zaujať deti rôznymi knižkami a získať ich pre čítanie kníh, čo je v dnešnom elektronickom svete čoraz väčší problém.
Počas podujatia prebiehala súťaž o najchutnejší med. Hodnotiť medy mohol každý návštevník, pričom mnohí konštatovali , že je ťažké sa rozhodnúť, lebo všetky medy sú výborné. Táto súťaž je presne jednou z tých , kde nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa, pretože jej cieľom je , aby potenciálny zákazníci ochutnali pravý slovenský med od včelára a trochu sa zamysleli. A nie je ani tak dôležité , kto súťaž vyhrá. V takejto súťaži vyhrali všetci, dokonca aj tí včelári, čo sa jej nezúčastnili. Vďaka akciovým ponukám v supermarketoch taký med mnohí ešte ani nejedli. Mali tak možnosť porovnať a uložiť si niekde hlboko v hlave ako pravý med chutí.
A možno až budúce budú jesť med zo supermarketu, zapracuje podvedomie a uvedomia si, že nie je s tým medom niečo v poriadku.
Súťaž , snáď i vďaka veľkej časti juniorských hodnotiteľov , vyhral ochutený čokoládový med, niektorími miniznalcami nazývaný aj „nutelový“, od pani Emílie Mihaličkovej. Na druhom mieste sa umiestnil tmavý medovicový med od pani Emílie Pažitnej , ktorý bodoval hlavne u dospelejšej časti hodnotiteľov . Na treťom mieste sa umiestnil pastovaný kvetový med od pána Šteinsdorfera.
Počas podujatia si mali možnosť návštevníci zakúpiť medy , či iné včelie produkty priamo od včelárov, čo i mnohí využili. Včelári si mohli zakúpiť včeláske potreby . Priateľ Tibor Valovič prezentoval návštevníkom a záujemcom o včelárenie včelie plásty a rôzne včelárske pomôcky a radami nešetril, podobne ako i ostatný zúčastnený včelári.
Keďže počasie vyšlo, bolo slnečno a teplo, pred budovou Elektrárne na dvore sa varil guláš, čo mnohí návštevníci aj využili a v príjemnom prostredí sa posilnili.
Druhá časť podujatia, prednášková časť, bola venovaná hlavne včelárom a záujemcom o včelárenie.
Na úvod Priateľ Rastislav Bunček priblížil problematiku začiatku včelárenia a spôsobov vedenia včelstiev, pričom priniesol množstvo prezentačného materiálu , za čo mu vďaka. Návštevníci si tak mohli naživo prezrieť rôzne včelárske pomôcky a vybavenie. Priateľ Miroslav Habr priblížil zúčastneným včelstvo ako superorganizmus. Priateľ Tibor Valovič vysvetlil zúčastneným, ako nám pomáhajú včely s dôrazom pozitívny vplyv včelích produktov na naše zdravie na liečenie chorôb včelími produktmi. Na záver sa uskutočnila i prednáška českého odborníka na prírodné včelárenie a popredného člena hnutia Šance pro včely z Mladej Boleslavi, pána Leoša Dvoského, ktorý sa už dve desaťročia venuje vedeniu včelstiev prirodzenou selekciou, čo znamená, že ďalej rozširuje iba tie najodolnejšie a životaschopnejšie včelstvá. Týmto spôsobom pomáha včelstvám ľahšie zvládať stresový tlak, v krajne ktorá neposkytuje dostatok zdrojov potravy a obsahuje koktail pesticídov.
Keďže kvôli zdravotným problémom, sa pán Dvorský nemohol zúčastniť osobne , uskutočnila sa prednáška moderným a trochu netradičným spôsobom formou videokonferencie.
V mene usporiadateľov by som sa chcel aj touto formou srdečne poďakovať všetkým, ktorí akoukoľvek formou prispeli k úspešnému priebehu tohto vydareného podujatia.